Jesteś tutaj: Strona głównaBlog

Blog

Czy ścianki działowe można zutylizować?

Ścianki działowe są elementem, którego główną rolą jest podzielenie przestrzeni na mniejsze pomieszczenia. Jako że nie odpowiadają one za podtrzymywanie całej konstrukcji budynku, można je praktycznie dowolnie zlokalizować. Ze względu na spełnianą przez nie funkcję ścianki działowe są zazwyczaj cieńsze i łatwiejsze do usunięcia niż ściany nośne. O ile w przypadku domów przesuwanie ścian nie jest częste, o tyle w mieszkaniach czy lokalach użytkowych takie zmiany często pojawiają się wraz z nowymi lokatorami.

Czytaj więcej: Czy ścianki działowe można zutylizować?

Na jakie sposoby można wykorzystać odpady metalowe?

Metal jest jednym z najpopularniejszych surowców, wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu. Produkowane są z niego zarówno przedmioty użytku codziennego, jak i różnego rodzaju konstrukcje czy części do maszyn. Co ważne, po przetworzeniu większość metali nie traci swoich właściwości, dlatego też można bez przeszkód poddawać je recyklingowi. Wiele przedsiębiorstw, a także osoby prywatne generują na co dzień sporą ilość odpadów metalowych, które można ponownie wykorzystać.

Czytaj więcej: Na jakie sposoby można wykorzystać odpady metalowe?

Jak długo rozkładają się odpady?

Ekologia oraz prawidłowe zarządzanie odpadami są obecnie bardzo głośnymi tematami, nad którymi pochyla się coraz więcej osób. Dzięki wprowadzeniu odpowiednich zasad sortowania odpadów oraz ich utylizacji znacząco zmniejsza się zaśmiecenie planety. Z roku na rok produkcja odpadów zwiększa się, dlatego tak ważne jest, aby wyrzucać je w wyznaczone miejsca, dzięki czemu mogą trafić do utylizacji lub recyklingu.

Czytaj więcej: Jak długo rozkładają się odpady?

Które odpady samochodowe da się przetworzyć?

Przetwarzanie samochodów większości osób kojarzy się ze złomowaniem i odzyskiwaniem metalu. Tak naprawdę aż około 80% materiałów wykorzystanych do produkcji pojazdów nadaje się do ponownego przetworzenia. Dzięki ponownemu przetworzeniu środowisko nie jest tak wyeksploatowane, ogranicza się również jego zanieczyszczenie. Oddając samochód do recyklingu odpowiedniemu przedsiębiorstwu, otrzymuje się gwarancję, że wszystkie elementy zostaną odpowiednio przetworzone, a te, które stanowią zagrożenie dla środowiska – zutylizowane.

Czytaj więcej: Które odpady samochodowe da się przetworzyć?

Jakie szkodliwe substancje znajdują się w elektrośmieciach?

Wraz ze sporym rozwojem technologicznym wszystkich krajów, wzrosła liczba różnego rodzaju sprzętów elektronicznych i elektrycznych. To z kolei spowodowało zgromadzenie dużej ilości zużytych czy zepsutych urządzeń, które wymagają odpowiedniego przetworzenia. Obecnie ilość odpadów na świecie jest naprawdę zatrważająca, jednak ciągle pojawiają się nowe metody, pozwalające na coraz lepsze, sukcesywne usuwanie odpadów i neutralizowanie substancji szkodliwych.

Czytaj więcej: Jakie szkodliwe substancje znajdują się w elektrośmieciach?

Czy prowadzenie działalności recyklingowej wymaga specjalnych zezwoleń?

Prowadzenie działalności związanej z recyklingiem, niezależnie od rodzaju przetwarzanych surowców, wymaga od właściciela posiadania odpowiednich uprawnień i zezwoleń. Dzięki temu wszystkie firmy tego rodzaju funkcjonują zgodnie z określonymi warunkami i mogą świadczyć usługi związane z recyklingiem i utylizacją różnego rodzaju przedmiotów i surowców. Po zebraniu odpadów przedstawiciel firmy powinien wydawać osobie, od której zostały odebrane odpady stosowny dokument, jak na przykład protokół odbioru lub kartkę przekazania odpadu.

Czytaj więcej: Czy prowadzenie działalności recyklingowej wymaga specjalnych zezwoleń?

Jak można wykorzystać zużyty sprzęt AGD?

Wiele osób w swoich piwnicach czy na strychach trzyma zepsuty, czy niepotrzebny sprzęt AGD, ponieważ nie wie, co może z nim zrobić. Wyrzucenie go do śmieci jest niezgodne z prawem i bardzo szkodliwe dla środowiska, natomiast naprawa zazwyczaj zwyczajnie się nie opłaca. Aby pozbyć się problemu, jednocześnie nie szkodząc środowisku naturalnemu, najlepiej oddać wszystkie zużyte sprzęty do utylizacji. Ten proces powinien być wykonywany przez profesjonalną firmę, dzięki czemu całość przebiegnie zgodnie z obowiązującym prawem.

Czytaj więcej: Jak można wykorzystać zużyty sprzęt AGD?

Dlaczego elektrośmieci nie można wyrzucać do śmietnika?

Elektrośmieci są odpadami, których nie wolno nam umieszczać w zwykłym pojemniku na śmieci. Ani w całości, ani po samodzielnym rozłożeniu ich na kawałki. Samo rozmontowywanie ich poza wyspecjalizowanym zakładem przetwarzania również jest nielegalne i karane grzywną. Dlaczego? Ponieważ elektrośmieci należą do kategorii odpadów zagrażających zarówno środowisku naturalnemu, jak i ludzkiemu zdrowiu.

Czytaj więcej: Dlaczego elektrośmieci nie można wyrzucać do śmietnika?

Na czym polega idea zrównoważonej gospodarki odpadami?

Koncepcja zrównoważonego rozwoju, której tyle uwagi poświęca się w ostatnich latach, zawiera w sobie postulat zmniejszania negatywnego wpływu człowieka na środowisko. A to nie jest możliwe bez zrównoważonej gospodarki odpadami. Idee te przekładają się na normy prawne, które w Polsce opierają się na wytycznych Unii Europejskiej. Ale co właściwie oznacza „zrównoważona gospodarka odpadami”?

Czytaj więcej: Na czym polega idea zrównoważonej gospodarki odpadami?

W jaki sposób można wykorzystać bioodpady?

Recyklingowi poddawać powinniśmy szereg rzeczy, z których korzystamy na co dzień. Szklane i plastikowe butelki, puszki, papier – to te najbardziej oczywiste. O środowisku pamiętajmy także, gdy pozbywamy się starych mebli albo sprzętów elektrycznych. Najwięcej jednak produkujemy odpadów innego rodzaju. Statystycznie, 173 kilogramy rocznie na osobę! O co chodzi? O bioodpady, rzecz jasna.

Czytaj więcej: W jaki sposób można wykorzystać bioodpady?

Strona 1 z 2