Jesteś tutaj: Strona głównaBlog

Blog

Jak można wykorzystać zużyty sprzęt AGD?

Wiele osób w swoich piwnicach czy na strychach trzyma zepsuty, czy niepotrzebny sprzęt AGD, ponieważ nie wie, co może z nim zrobić. Wyrzucenie go do śmieci jest niezgodne z prawem i bardzo szkodliwe dla środowiska, natomiast naprawa zazwyczaj zwyczajnie się nie opłaca. Aby pozbyć się problemu, jednocześnie nie szkodząc środowisku naturalnemu, najlepiej oddać wszystkie zużyte sprzęty do utylizacji. Ten proces powinien być wykonywany przez profesjonalną firmę, dzięki czemu całość przebiegnie zgodnie z obowiązującym prawem.

Czytaj więcej: Jak można wykorzystać zużyty sprzęt AGD?

Dlaczego elektrośmieci nie można wyrzucać do śmietnika?

Elektrośmieci są odpadami, których nie wolno nam umieszczać w zwykłym pojemniku na śmieci. Ani w całości, ani po samodzielnym rozłożeniu ich na kawałki. Samo rozmontowywanie ich poza wyspecjalizowanym zakładem przetwarzania również jest nielegalne i karane grzywną. Dlaczego? Ponieważ elektrośmieci należą do kategorii odpadów zagrażających zarówno środowisku naturalnemu, jak i ludzkiemu zdrowiu.

Czytaj więcej: Dlaczego elektrośmieci nie można wyrzucać do śmietnika?

Na czym polega idea zrównoważonej gospodarki odpadami?

Koncepcja zrównoważonego rozwoju, której tyle uwagi poświęca się w ostatnich latach, zawiera w sobie postulat zmniejszania negatywnego wpływu człowieka na środowisko. A to nie jest możliwe bez zrównoważonej gospodarki odpadami. Idee te przekładają się na normy prawne, które w Polsce opierają się na wytycznych Unii Europejskiej. Ale co właściwie oznacza „zrównoważona gospodarka odpadami”?

Czytaj więcej: Na czym polega idea zrównoważonej gospodarki odpadami?

W jaki sposób można wykorzystać bioodpady?

Recyklingowi poddawać powinniśmy szereg rzeczy, z których korzystamy na co dzień. Szklane i plastikowe butelki, puszki, papier – to te najbardziej oczywiste. O środowisku pamiętajmy także, gdy pozbywamy się starych mebli albo sprzętów elektrycznych. Najwięcej jednak produkujemy odpadów innego rodzaju. Statystycznie, 173 kilogramy rocznie na osobę! O co chodzi? O bioodpady, rzecz jasna.

Czytaj więcej: W jaki sposób można wykorzystać bioodpady?

Czym są elektrośmieci i jak je składować?

Mimo że właściwie o tym nie myślimy, każdego dnia jako ludzie produkujemy tony śmieci. Wiele z nich, po wstępnej segregacji trafia po prostu do koszy na śmieci. Inne, na przykład odpady organiczne, lądują czasem na kompostach albo utylizowane są w jeszcze inny sposób. Rodzaje śmieci można by tak wymieniać dość długo, ale w końcu zawsze trafimy na odpady, które nazywane są elektrośmieciami. Co dokładnie oznacza ta nazwa? Jakich odpadów dotyczy? Dlaczego należy je odpowiednio składować? W dzisiejszym artykule postaramy się rozwinąć właśnie ten temat!

Czytaj więcej: Czym są elektrośmieci i jak je składować?

Standardy recyklingowe w Polsce

Świadomość Polaków dotycząca ochrony środowiska cały czas wzrasta. Istnieje wiele sposobów, aby o nie dbać. Jednym z najprostszych, a zarazem skutecznych jest oczywiście segregacja śmieci. Zasady dotyczące tego obowiązku są ściśle określone, a do tego regularnie zaostrzane. Dzieje się tak z uwagi na dużą ilość śmieci, które generowane są zarówno przez przedsiębiorców, jak i przez osoby prywatne i coraz większą potrzebę wykorzystania ich powtórnie. Czym jest recykling i jakie zasady obowiązują w Polsce?

Czytaj więcej: Standardy recyklingowe w Polsce

Co zrobić z niechcianymi meblami?

Meble stanowią bardzo ważny wystrój mieszkania, a także pełnią praktyczną funkcję, dając możliwość odpowiedniego posegregowania kolejnych rzeczy oraz ich przechowywania. Meble, jak wszystko inne, wraz z upływem czasu niszczeją – rozklejają się, pękają, zużywają się zawiasy. Wówczas tracą na swojej prezencji, a również i ich użyteczność staje się mniejsza.

Czytaj więcej: Co zrobić z niechcianymi meblami?

Wpływ recyklingu na środowisko naturalne

Coraz częściej wskazuje się na to, jak ważne jest odpowiedzialne zarządzanie zasobami materialnymi, zwłaszcza w dobie postępujących zmian klimatu. Jednym ze sposobów na to, aby minimalizować negatywny wpływ na stan środowiska naturalnego jest recykling odpadów. Dlaczego jest on tak ważny?

Czytaj więcej: Wpływ recyklingu na środowisko naturalne

Czego nie można poddać recyklingowi?

Recykling to nic innego jak proces, którego celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych. Warto jednak tutaj zaznaczyć, że jest to proces, który nie obejmuje odzysku energii, jak i ponownego przetwarzania na materiały, które później mają być wykorzystane jako paliwo. Co nie podlega recyklingowi? Jak prawidłowo segregować śmieci? Sprawdź to poniżej!

Czytaj więcej: Czego nie można poddać recyklingowi?

Co się dzieje z odpadami w procesie recyklingu?

Niektóre sprzęty nadają się do naprawy, modernizacji, ponownego użycia lub sprzedaży, podczas gdy inne kwalifikują się do demontażu podzespołów w celu ponownego ich wykorzystania w procesie produkcji.

Czytaj więcej: Co się dzieje z odpadami w procesie recyklingu?

Strona 1 z 2