Jesteś tutaj: Strona głównaBlogCzego nie można poddać recyklingowi?

Czego nie można poddać recyklingowi?

Recykling to nic innego jak proces, którego celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych. Warto jednak tutaj zaznaczyć, że jest to proces, który nie obejmuje odzysku energii, jak i ponownego przetwarzania na materiały, które później mają być wykorzystane jako paliwo. Co nie podlega recyklingowi? Jak prawidłowo segregować śmieci? Sprawdź to poniżej!

Prawidłowa segregacja śmieci - co do czego?

Niektórzy osobom może się wydawać, że segregacja śmieci jest trudna, lecz to nieprawda! Wystarczy jedynie wiedzieć, co do jakiego pojemnika powinno trafiać. Do pojemnika o kolorze niebieskim, czyli przeznaczonym na papier powinniśmy wrzucać wszelkiego rodzaju gazety, czasopisma, opakowania z papieru (lub tektury), katalogi, książki, zeszyty, papier pakowy, a także wszystko to, co zostało wykonane z tego materiału.

Jeśli natomiast chodzi o pojemnik o kolorze żółtym - przeznaczonym na metale i tworzywa sztuczne, to powinny tam trafiać plastikowe opakowania po produktach spożywczych, butelki po napojach, styropian, plastikowe zakrętki, folia aluminiowa, puszki po napojach, kartony po mleku (czy innych napojach), plastikowe worki i wiele innych podobnych. 

Do pojemnika zielonego - czyli przeznaczonego na szkło - powinny trafiać butelki po napojach alkoholowych, szklane butelki i słoiki, czy różnego rodzaju szklane opakowania po kosmetykach. Natomiast wszelkiego rodzaju odpady powinniśmy wrzucać do brązowego pojemnika na BIOodpady - mowa tu o gałęziach, liściach, czy owocach i warzywach.

Czego absolutnie nie można poddać recyklingowi?

Warto jednak wiedzieć, że nie wszystko nadaje się do recyklingu. Przede wszystkim nie możemy poddać recyklingowi opakowań z jakąkolwiek zawartością. Wiele osób o tym nie wie i mimo to wrzuca takie opakowanie do pojemnika na papier - to bardzo duży błąd. Dlatego, zanim przystąpimy do segregacji śmieci, to koniecznie powinniśmy zapoznać się z podstawowymi zasadami. Do recyklingu nie nadają się także tapety, kalki, artykuły higieniczne, brudny papier, foliowany papier z folderów reklamowych, jak i oczywiście różnego rodzaju odpady - np. odchody zwierząt!

Jednak to nie wszystko - warto również wiedzieć, że do recyklingu nie nadają się pełne opakowania po lekach, szkło stołowe i żaroodporne, ceramika, znicze z zawartością wosku, strzykawki, termometry, monitory, lustra, czy różnego rodzaju sprzęt elektroniczny i elektryczny.

W takim razie, jak możemy pozbyć się elektrośmieci? Do elektrośmieci zaliczamy telefony komórkowe, komputery, telewizory, pralki, odkurzacze i wiele innych urządzeń. Jeśli chcemy się ich pozbyć, to wystarczy znaleźć firmę zajmującą się recyklingiem sprzętu biurowego - taką jak np. nasza firma KN Recykling z Warszawy, która zajmie się recyklingiem niepotrzebnego już sprzętu.