Jesteś tutaj: Strona głównaBlogCo zrobić z niechcianymi meblami?

Co zrobić z niechcianymi meblami?

Meble stanowią bardzo ważny wystrój mieszkania, a także pełnią praktyczną funkcję, dając możliwość odpowiedniego posegregowania kolejnych rzeczy oraz ich przechowywania. Meble, jak wszystko inne, wraz z upływem czasu niszczeją – rozklejają się, pękają, zużywają się zawiasy. Wówczas tracą na swojej prezencji, a również i ich użyteczność staje się mniejsza.

Wraz ze zmianą trendów z kolei, meble przestają być modne, i jeśli należymy do osób, które podążają za trendami, zwyczajnie nie będziemy ich chcieli. Nawet jednak jeśli nie kierujemy się modą, to wciąż w pewnym momencie mogą nas zwyczajnie nudzić i przestają się nam podobać. Niektóre z mebli tracą również swoją funkcję, co jest podyktowane np. zmniejszeniem ilości ubrań, zawieszeniem telewizora, czy wyrośnięciem dziecka. Wówczas takie meble w całości, lub ich pojedyncze elementy, zawadzają i chcemy się ich pozbyć. Problemem jednak może stać się to, w jaki sposób pozbyć się niechcianego kompletu. I na to rozwiązania są w zasadzie trzy. Pierwszym sposobem jest renowacja. Drugim jest oddanie mebli. A trzecim pomysłem jest oddanie mebli do firmy KN Recykling.

Restauracja mebli

Te meble, które straciły świetność i w pewien sposób funkcjonalność można poddać renowacji, co da im drugie życie. Można to zrobić samodzielnie lub poprzez zlecenie tego zadania odpowiedniej firmie. Do podstawowych czynności należy uzupełnienie oszkleń wraz z ewentualnym ich oczyszczeniem, a także wymiana zawiasów, ich naoliwienie lub dokręcenie, oraz wprawienie w ruch elementów ruchomych jak szuflady, jeśli występuje problem z ich otwarciem. Jeśli chodzi o meble drewniane, jeśli materiał ma charakter ciągły, to często wystarczy usunąć warstwy lakieru i położyć nowe, a jeśli są to meble ze sklejki, to zmienić okleinę. Gdy jednak nie chcemy się zajmować meblami, i mamy upatrzone już nowe, to możemy je komuś oddać.

Oddanie mebli

Gdy nasze meble są w stanie dobrym, ale ich zwyczajnie nie chcemy, to możemy je oddać osobom, które ich potrzebują. W przypadku mebli, które nam się po prostu znudziły, bardzo szybko możemy znaleźć kupca, lub kogoś, kto odbierze je za darmo. Jeśli jednak wymagają one pewnych czynność, to zgłosi się po nie ktoś, kto będzie chciał w nie zainwestować lub zwyczajnie użyje ich tam, gdzie wygląd nie ma znaczenia, np. w warsztacie czy piwnicy – chętny się zawsze znajdzie, ale może to chwilę zająć. Jednak jest to świetny sposób, aby jeszcze dobre meble zyskały nowy dom i w pewien sposób drugie życie. Taka postawa doskonale wpisuje się w trend ekologiczny oraz dla wielu osób będzie bardzo cennym darem, który doposaży ich lokale w meble, na które nie mają pieniędzy, ale których potrzebują.

Recykling 

W sytuacji gdy nasze meble są zniszczone tak bardzo, że nie opłaca się naprawiać, jak w przypadku mebli ze sklejki, oraz gdy nie ma chętnych na to, aby odebrać od nas meble nawet za darmo, wówczas pojawia się pytanie co zrobić z niechcianymi meblami. A odpowiedzią na to pytanie jest recykling. Nie należy nimi pod żadnym pozorem palić w piecu, co jest regulowane prawem, a ma swoje podstawy w lakierze oraz impregnatach, którymi meble są pokrywane, a które w wyniku spalania w formie lotnych toksyn dostają się do powietrza. W tej sytuacji pozostaje oddać je do firmy, zajmującej się ich recyklingiem. Dzięki temu zarówno pozbędziemy się problemu z domu, jak i również nie będziemy ryzykować otrzymaniem mandatu, wystawiając meble „pod śmietnik” lub próbując je gdzieś wyrzucić. Firma zadba o ich poprawną utylizację, a my pozbędziemy się problemu w sposób legalny, szybki i wygodny.