Jesteś tutaj: Strona głównaBlogStandardy recyklingowe w Polsce

Standardy recyklingowe w Polsce

Świadomość Polaków dotycząca ochrony środowiska cały czas wzrasta. Istnieje wiele sposobów, aby o nie dbać. Jednym z najprostszych, a zarazem skutecznych jest oczywiście segregacja śmieci. Zasady dotyczące tego obowiązku są ściśle określone, a do tego regularnie zaostrzane. Dzieje się tak z uwagi na dużą ilość śmieci, które generowane są zarówno przez przedsiębiorców, jak i przez osoby prywatne i coraz większą potrzebę wykorzystania ich powtórnie. Czym jest recykling i jakie zasady obowiązują w Polsce?

Co to jest recykling? 

Recykling jest pojęciem, o którym z roku na rok słyszymy coraz więcej. Jest to powtórne wykorzystanie odpadów, które ma na celu wytworzenie nowych produktów. Możemy mu poddać wiele odpadów, a najpopularniejszymi są papier, plastik, szkło, metal czy odpady biodegradowalne, na przykład resztki żywności czy trawa. Dzięki sortowaniu odpadów przyczynić się możemy do ochrony środowiska, ponieważ pomaga to w zmniejszeniu nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych oraz zmniejsza ilość odpadów. Głównym celem recyklingu jest wykorzystanie dostępnych odpadów w jak największym stopniu. Proces recyklingu składa się z kilku etapów. Jest to wspomniana segregacja odpadów, rozdrabnianie i mycie. Następnie dochodzi do wytłaczania, czyli wytwarzania produktu końcowego.

Co zrobić z nietypowymi odpadami? 

W wielu przedsiębiorstwach czy gospodarstwach domowych od czasu do czasu pojawia się problem z elektrośmieciami. Nie każdy wie, w jaki sposób należy zutylizować elektronikę. Nie wolno jej samodzielnie demontować ani wyrzucać do przydomowych śmietników. Zepsute czy stare sprzęty najlepiej oddać do firmy, która zajmuje się ich utylizacją. Dzięki temu sprzęt nie tylko zostanie odebrany i wywieziony z miejsca wskazanego przez klienta, ale również zdemontowany i przekazany do wykorzystania jako surowiec wtórny. Dzięki temu pozbywając się starej pralki czy zmywarki, można przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

W większości przedsiębiorstw co jakiś czas wymieniane są meble biurowe. Pozbywając się ich, również warto przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego i skorzystać z usług utylizacji mebli. Pozbywając się w ten sposób biurek, szafek czy regałów, można mieć pewność, że zostaną one poddane demontażowi, a następnie posegregowane według kategorii odpadów, czyli szkła, drewna, plastiku czy metalu i przeznaczone do wykorzystania jako surowiec wtórny.