Jesteś tutaj: Strona głównaBlogCzym są elektrośmieci i jak je składować?

Czym są elektrośmieci i jak je składować?

Mimo że właściwie o tym nie myślimy, każdego dnia jako ludzie produkujemy tony śmieci. Wiele z nich, po wstępnej segregacji trafia po prostu do koszy na śmieci. Inne, na przykład odpady organiczne, lądują czasem na kompostach albo utylizowane są w jeszcze inny sposób. Rodzaje śmieci można by tak wymieniać dość długo, ale w końcu zawsze trafimy na odpady, które nazywane są elektrośmieciami. Co dokładnie oznacza ta nazwa? Jakich odpadów dotyczy? Dlaczego należy je odpowiednio składować? W dzisiejszym artykule postaramy się rozwinąć właśnie ten temat!

Czym są elektrośmieci?

Zacznijmy wiec od wyjaśnienia tego, czym są elektrośmieci, o których dzisiaj wspominamy. Chyba najlepiej oddaje to skrót używany do ich określenia, czyli ZSEE. Oznacza on zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Rozumiemy zatem, że mówiąc o elektrośmieciach tak naprawdę mamy na myśli stare albo zepsute komputery, telefony, telewizory, sprzęt audio, pralki, lodówki, świetlówki i żarówki energooszczędne, żelazka, tostery, wiertarki, szlifierki i wszystkie inne urządzenia, które zasilane są na prąd lub na baterie.

Jak składować elektrośmieci?

Użycie słowa “problem” w odniesieniu do elektrośmieci wcale nie jest nadużyciem. Sprzęt elektryczny i elektroniczny, który wchodzi w ich skład, zawiera wiele szkodliwych substancji takich jak rtęć, kadm, ołów, chrom, związki bromu, PCB oraz PCV. Są to w większości substancje trujące i zaliczane są do odpadów niebezpiecznych. Właśnie dlatego, jeśli elektrośmieci są składowane niewłaściwie, na przykład na zwykłym wysypisku śmieci, substancje takie mogą w łatwy sposób przedostawać się do środowiska i tym samym zagrażać zdrowiu i życiu zarówno ludzi, jak i zwierząt. Jak zatem składować elektrośmieci? Najlepiej jak najszybciej oddać je do specjalnego punktu, który zajmuje się recyklingiem i utylizacją elektroniki. Postępując tak, będziemy pewni, że nie zagraża ona środowisku, a do tego przyczyniamy się do odzysku wielu materiałów, które z powodzeniem mogą być wykorzystane ponownie.