Jesteś tutaj: Strona głównaBlogNa czym polega idea zrównoważonej gospodarki odpadami?

Na czym polega idea zrównoważonej gospodarki odpadami?

Koncepcja zrównoważonego rozwoju, której tyle uwagi poświęca się w ostatnich latach, zawiera w sobie postulat zmniejszania negatywnego wpływu człowieka na środowisko. A to nie jest możliwe bez zrównoważonej gospodarki odpadami. Idee te przekładają się na normy prawne, które w Polsce opierają się na wytycznych Unii Europejskiej. Ale co właściwie oznacza „zrównoważona gospodarka odpadami”?

Kluczową kwestię stanowi ponowne wykorzystywanie tego, co dotąd wyrzucaliśmy jako bezużyteczne. A więc przede wszystkim – ekologiczna utylizacja i recykling! Ale nie chodzi tylko o ochronę środowiska. W zrównoważonej gospodarce odpadami istotny jest również aspekt ekonomiczny. Odpady posiadają przecież wartość materiałową i energetyczną. Racjonalne gospodarowanie zasobami prowadzi więc do traktowania odpadów jak surowców, które opłaca się wykorzystać.

Zrównoważona gospodarka odpadami według zasady 5R

Recycle, Reduce, Reuse, Recover, Renew – te pięć angielskich słów powtarza się dziś, kiedy mowa jest o zrównoważonej gospodarce odpadami. O co tu chodzi?

  • Recycle – segregacja i recykling. Czyli to, co na szczęście stało się już w Polsce codziennością. Wszędzie mamy pojemniki na papier, plastik, szkło czy bioodpady.
  • Reduce – redukcja ilości odpadów. Chodzi między innymi o unikanie kupowania rzeczy niepotrzebnych czy wybieranie produktów w lekkich, ekologicznych opakowaniach, zamiast w plastikowych pudełkach.
  • Reuse – ponowne wykorzystanie produktów, zamiast ich wyrzucania. Stare ubranie można przerobić albo oddać potrzebującym, meble przemalować, żeby pasowały do nowego wnętrza, a pudełka po lodach przydadzą się do posegregowania drobiazgów.
  • Recover – pozyskiwanie energii z odpadów. To rola nowoczesnych spalarni, do których trafiają śmieci nienadające się do recyklingu, ale wciąż przecież zawierające w sobie energię.
  • Renew – odnawianie zasobów. Chodzi tu o stosowanie materiałów odnawialnych przez producentów, aby jak najbardziej ograniczyć pozyskiwanie nowych surowców ze środowiska naturalnego.