Elektrośmieci są odpadami, których nie wolno nam umieszczać w zwykłym pojemniku na śmieci. Ani w całości, ani po samodzielnym rozłożeniu ich na kawałki. Samo rozmontowywanie ich poza wyspecjalizowanym zakładem przetwarzania również jest nielegalne i karane grzywną. Dlaczego? Ponieważ elektrośmieci należą do kategorii odpadów zagrażających zarówno środowisku naturalnemu, jak i ludzkiemu zdrowiu.
W zużytych sprzętach znajduje się wiele niebezpiecznych substancji, takich jak:
- ołów – silnie rakotwórczy i niszczący układ nerwowy,
- rtęć – wywołująca zaburzenia ruchu, mowy, wzroku i słuchu,
- nikiel – przyczyniający się do powstawania chorób układu oddechowego i krążeniowego,
- antymon – powodujący schorzenia skóry,
- kadm – silnie toksyczny i wyniszczający nerki.
Niestety wszystkie te pierwiastki są niezbędne, abyśmy mogli cieszyć zaletami życia w otoczeniu nowoczesnej technologii. Bez nich nie mielibyśmy dostępu do komputerów, telewizorów czy sprzętów AGD. Jednak bardzo ważne jest to, abyśmy nie narażali na bezpośredni kontakt z nimi ani siebie, ani innych. A jeśli elektrośmieci nie zostaną poddane prawidłowej utylizacji, wymienione wyżej substancje mogą trafić do gleby, następnie zaś – do wody, z której korzystamy.
Dodatkowy problem z elektrośmieciami stanowi to, że powstaje ich naprawdę dużo. Niestety większość ludzi, kiedy tylko mogą sobie na to pozwolić, wymienia telefony, laptopy, telewizory czy sprzęty AGD na najnowsze modele. A najczęściej nie jest to wcale konieczne.
Co zrobić z elektrośmieciami?
Na szczęście pozbycie się starych sprzętów elektronicznych nie stanowi dziś wyzwania. Odbiorem i utylizacją elektroniki zajmują się wyspecjalizowane firmy, które zadbają o to, aby szkodliwe substancje nikomu nie zagrażały. Dodatkową zaletą prawidłowego postępowania z elektrośmieciami jest to, że stanowią one źródło surowców nadających się do ponownego wykorzystania. W ten sposób naprawdę więc troszczymy się o środowisko.