Jesteś tutaj: Strona głównaBlogJakie szkodliwe substancje znajdują się w elektrośmieciach?

Jakie szkodliwe substancje znajdują się w elektrośmieciach?

Wraz ze sporym rozwojem technologicznym wszystkich krajów, wzrosła liczba różnego rodzaju sprzętów elektronicznych i elektrycznych. To z kolei spowodowało zgromadzenie dużej ilości zużytych czy zepsutych urządzeń, które wymagają odpowiedniego przetworzenia. Obecnie ilość odpadów na świecie jest naprawdę zatrważająca, jednak ciągle pojawiają się nowe metody, pozwalające na coraz lepsze, sukcesywne usuwanie odpadów i neutralizowanie substancji szkodliwych.

W jaki sposób powinno się utylizować elektrośmieci?

Niestety obecnie nadal można spotkać zużytą elektronikę wyrzuconą przy drodze czy w lesie. Takie zachowanie stanowi bardzo duże zagrożenie – szkodliwe substancje mogą przenikać z zepsutego urządzenia do gleby lub wody, powodując degradację środowiska naturalnego. Wyrzucanie elektroniki do kontenerów na odpady komunalne również nie jest dobrym pomysłem – szkodliwe substancje mogą przeniknąć do pozostałych odpadów. Za takie zachowanie grozi grzywna, co dodatkowo motywuje do unikania takich zachowań.

Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na pozbycie się elektrośmieci jest oddanie ich profesjonalnej firmie, zajmującej się recyklingiem i utylizacją sprzętu AGD. Dzięki temu wszystkie elementy urządzeń zostaną potraktowane w odpowiedni sposób, nie zanieczyszczając środowiska i nie zagrażając zdrowiu i życiu ludzi oraz zwierząt. Dodatkowo odzyskanie niektórych substancji pozwala na zmniejszenie wyeksploatowania złóż naturalnych.

Jakie substancje szkodliwe można znaleźć w zużytej elektronice?

W urządzeniach elektronicznych znajduje się dużo potencjalnie niebezpiecznych substancji. Baterie, akumulatory, tonery do drukarek, lodówki, świetlówki, kineskopy i inne urządzenia są źródłem pierwiastków ciężkich oraz substancji szkodliwych. Pierwszym z nich jest rtęć, zawarta w niektórych świetlówkach. Może powodować zaburzenia wzroku, słuchu i mowy, deformację kości i nowotwory. W elektronice wykorzystuje się również ołów. Ma właściwości rakotwórcze, toksycznie działa na praktycznie wszystkie narządy, jego kumulacja prowadzi do uszkodzenia szpiku.

W komputerach można znaleźć związki bromu, które po przeniknięciu do środowiska są powodem problemów neurologicznych oraz schorzeń układu rozrodczego u ludzi i zwierząt. Do produkcji lamp kineskopowych wykorzystuje się chrom, którym zatrucie powoduje alergie, problemy z układem krążenia i oddechowym. Kolejnym pierwiastkiem ciężkim jest kadm, znajdujący się w bateriach urządzeń elektronicznych. Może powodować nadciśnienie i nowotwory, zaburza pracę nerek i funkcje rozrodcze.

Warto wspomnieć również o niklu, który w dużym stężeniu powoduje uszkodzenie błon śluzowych, zmiany w szpiku kostnym i zmiany nowotworowe. Związki chemiczne PCB wykorzystywane są w urządzeniach do izolowania i chłodzenia. Po przedostaniu się do organizmu człowieka kumulują się w tkance tłuszczowej, powodując problemy z odpornością i hormonami. Azbest wykorzystuje się w urządzeniach ze względu na jego właściwości izolacyjne. Może być przyczyną groźnych chorób płuc, w tym nowotworów.