Jesteś tutaj: Strona głównaBlogKtóre odpady samochodowe da się przetworzyć?

Które odpady samochodowe da się przetworzyć?

Przetwarzanie samochodów większości osób kojarzy się ze złomowaniem i odzyskiwaniem metalu. Tak naprawdę aż około 80% materiałów wykorzystanych do produkcji pojazdów nadaje się do ponownego przetworzenia. Dzięki ponownemu przetworzeniu środowisko nie jest tak wyeksploatowane, ogranicza się również jego zanieczyszczenie. Oddając samochód do recyklingu odpowiedniemu przedsiębiorstwu, otrzymuje się gwarancję, że wszystkie elementy zostaną odpowiednio przetworzone, a te, które stanowią zagrożenie dla środowiska – zutylizowane.

Jakie elementy samochodu można poddać recyklingowi?

Wszystkie elementy budujące samochód zostały tak skonstruowane, aby zapewnić pojazdowi jak największą solidność. Nawet jeżeli któryś z układów ulegnie uszkodzeniu i auto nie będzie nadawać się do użytku, pozostałe elementy nadal będą sprawne i solidne. W wielu przypadkach sprawne części wykorzystywane są w innych samochodach. Blacha, z elementów samochodowych również trafia do przetworzenia, a następnie wykonuje się z niej różne części.

Do utylizacji nadają się także akumulatory, zaliczane do grupy elektrośmieci. Prawie wszystkie zużyte akumulatory poddaje się recyklingowi. Bardzo ważne jest, aby tym zajmowały się profesjonalne firmy z odpowiednimi uprawnieniami, ponieważ zawarte w akumulatorach substancje po przedostaniu się do środowiska mogą spowodować duże szkody. Co ciekawe, jednym z pierwszych elementów samochodowych, które trafiają do recyklingu, są opony. Po rozdrobnieniu wykorzystuje się je jako składnik asfaltu.

Kolejnymi, bardzo cennymi elementami aut są silniki oraz skrzynie biegów. Te części demontuje się ze zniszczonych samochodów, a następnie regeneruje, dzięki czemu mogą zostać ponownie użyte w innym pojeździe. Te części są najcenniejszym elementem, który można poddać odnowieniu i powtórnie wykorzystać.