Jesteś tutaj: Strona głównaBlogJak długo rozkładają się odpady?

Jak długo rozkładają się odpady?

Ekologia oraz prawidłowe zarządzanie odpadami są obecnie bardzo głośnymi tematami, nad którymi pochyla się coraz więcej osób. Dzięki wprowadzeniu odpowiednich zasad sortowania odpadów oraz ich utylizacji znacząco zmniejsza się zaśmiecenie planety. Z roku na rok produkcja odpadów zwiększa się, dlatego tak ważne jest, aby wyrzucać je w wyznaczone miejsca, dzięki czemu mogą trafić do utylizacji lub recyklingu.

Ile czasu potrzeba, aby odpady mogły się rozłożyć?

To, jak długo rozkładają się poszczególne odpady, jest zależne przede wszystkim od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Grupą odpadów najszybciej ulegających rozkładowi są bioodpady. Zalicza się do nich trawę, liście, gałęzie czy resztki roślin, a także odpady spożywcze. W zależności od ilości tego typu odpadów mogą one rozkładać się przez okres 2 do 5 tygodni, lub nawet kilkunastu miesięcy.

Meble, krzesła i inne tego rodzaju drewniane elementy wyposażenia rozkładają się około 20 lat, jednak proces ten może trwać dłużej, jeżeli drewno pokryte jest okleiną. Jako że takie elementy są najbardziej problematyczne, warto oddawać je firmom zajmującym się utylizacją mebli. Pozwoli to na szybkie i legalne pozbycie się problemu bez zanieczyszczania środowiska. Reklamówki foliowe mogą rozkładać się nawet 400 lat, opony - 80 lat a butelki PET – nawet 1000 lat!

Papier jest materiałem, którego czas rozkładu jest zależny od metod jego uszlachetniania. Papierowa gazeta może rozłożyć się po około 6 godzinach, natomiast karton na mleko potrzebuje na to aż 5 lat. Elementy z aluminium i metalu rozkładają w czasie od 10 do nawet 200 lat. Złoto, srebro i inne metale szlachetnie w ogóle nie ulegają rozkładowi. Co ciekawe, szkło również nie ulega rozkładowi, a na pewno nie w czasie krótszym niż 4000 lat.